Příroda

Jezero Vättern

Jezero Vättern je druhým největším jezerem na Zemi. Má rozlohu 1912 km2, délku 129 km, maximální šířku 28 km a dosahuje hloubky až 119 m. Nachází se na jihu Švédska, zasahuje do krajů Västra Götaland, Jönköping, Örebro a Östergötland. Jezero je součástí sítě vodních cest a vodních kanálů, které spojují Göteborg u Atlantiku s  Norrköpingem, přístavem na pobřeží Baltského moře.

U jezera Vättern se nachází skanzen Gränneberg, napodobenina švédské vesnice ze 16. století.

Ostrov Visingsö

V jižní části jezera leží ostrov Visingsö. Má dlouhou historii, která se píše již se starými Vikingy, kteří tu po sobě zanechali stovky hrobů. Pojí se s ním pověst, že vznikl vhozením velikého drnu do jezera obrem Vistem, aby mohl navštěvovat rodinu žijící na druhé straně jezera.

Na ostrově jsou zajímavé trosky středověkého hradu nebo starobylý kostel z 12. století Kumlaby Kyrka.

Oresundská úžina

Oresundská úžina se nachází mezi dánským ostrovem Sjælland a Švédskem. Propojuje Baltské a Severní moře. Tato úžina je 118 km dlouhá a v nejužším místě 4 km široká s průměrnou hloubkou 11 m. Dá se přes ni přejet také po šestnácti kilometrovém Oresundském mostě, který zde byl postaven roku 2000 mezi městy Kodaň a Malmö, a to jak vlakem, tak autem.

Göteborg

Göteborg je s 500 000 obyvateli druhým největším městem Švédska ležícím na západním pobřeží v provincii Västra Götaland. Díky své poloze má vhodné podmínky pro obchod.

Město bylo založeno počátkem 17. stol. švédským králem Gustavem II. Adolfem. Je nazýváno také “zeleným městem” nebo “nešvédským městem”, protože v něm najdeme hodně parků a zdejší dvě univerzity navštěvuje nejvíce studentů v celé Skandinávii.

V tomto městě jsme navštívili Liseberg, největší zábavní park v celé Skandinávii, Universeum, veřejné centrum věnované vědě, a královské zahrady Slottskogsparken se spoustou zvířat. Na závěr jsme ochutnali bagetu s krevetovým salátem na Saltholmenu, kde je krásná vyhlídka na deltu řeky Göta.