Švédsko

Švédsko, neboli Švédské království, je půvabná země na severu Evropy. Je tedy jedním ze severských, neboli nordických států, ke kterým se řadí spolu s Finskem, Norskem, Dánskem a Islandem. Je to země s bohatou přírodou. Velkou část země pokrývají lesy. Obrovský horský masív Skandinávského pohoří se táhne celou západní oblastí země. Švédsko, ležící na pobřeží Baltského moře, sousedí na západě s Norskem, na východě s Finskem a jižně, přes průlivy Skagerrak a Kattegat, také s Dánskem, se kterým je spojeno díky unikátnímu tunelo-mostu.

Název Švédska, místním jazykem Sverige, je odvozen od germánského kmene Sveů, který ovládal tuto oblast ve Středověku.

Švédsko je konstituční monarchie, hlavou státu je v současné době král Karel XVI. Gustav.

Hlavní město Stockholm se rozkládá na 14 ostrovech na pobřeží Baltského moře. Je to velmi krásné, kulturní a evropsky významné město. Stockholm je každoročním centrem udělování Nobelových cen. Vasovo Museum, také ve Stockholmu, je nejnavštěvovanějším, a pro Švédy nejcennějším muzeem neuměleckého zaměření ve Skandinávii.

Švédsko se svou rozlohou téměř 450 km2je třetím největším státem Evropské unie, a 54. největším státem celého světa. Žije zde přibližně 9,5 mil. obyvatel, což je méně než v České republice, navzdory tomu, že má Švédsko mnohem větší rozlohu. Hustota osídlení je pouze 29 obyvatel na km2. V hlavním městě Stockholmu, který leží na východě země, žije asi 830 000 obyvatel. I přes poměrně málo obyvatel v hlavním městě je Stockholm nejlidnatějším regionem celé země.