Stockholm a pamětihodnosti

 

Náš pátý den začal velmi časně, protože náš cíl ležel od Bottnarydu, kde jsme bydleli, ve vzdálenosti necelých 350 kilometrů. Autobusem nám tedy měla cesta do  Stockholmu zabrat více než tři hodiny. Uběhla ale rychle, jak to bývá ve společnosti kamarádů. Někdy v polovině dopoledne jsme už vysedali z autobusu a mohli se vydat na prohlídku hlavního města Švédska. Samotné město je velmi velké, rozkládá se na 14 ostrovech u jihovýchodního pobřeží. Je to kulturní, mediální, politické a ekonomické centrum země s velkým počtem obyvatel. To můžeme určitě potvrdit, vzhledem k tomu, že ulice i památky, které jsme navštívili, doslova praskaly ve švech.

Za hlavní symbol města se dá určitě považovat radnice, která se nachází na ostrově Kungsholmen. Zúčastnili jsme se prohlídky, kde jsme se o budově dozvěděli spoustu informací. Její dnešní podobu má na svědomí architekt Ragnar Östberg a vznikala v letech 1911 až 1923. Skládá se ze tří propojených obdélníkových nádvoří a vnitřního dvora. Ten se nazývá “Modré nádvoří,” protože prvoplánově mělo být modré. Celá radnice je ale vystavěna z typických červených cihel, kterých bylo použito osm milionů. V dnešní době je radnice využívána zejména při slavnostním předávání Nobelových cen.

Stockholm je mimo jiné i sídelním městem královské rodiny, jejímž reprezentačním sídlem je Stockholmský palác nacházející se na ostrově Stadsholmen. Je vystavěn v barokním stylu a je jedním z největších panovnických sídel v Evropě. Byli jsme u něj zrovna ve vhodnou dobu, abychom mohli vidět výměnu stráže, která byla doprovázena hudbou Bedřicha Smetany.

Nicméně hlava státu ale bydlí v Drottningholském paláci na ostrově Lovön, který je sice ve slohu renesance, ale je obklopený obrovskými barokními zahradami, kterými jsme si udělali procházku. Ukázalo se, že je to velmi oblíbené místo jak pro turisty, tak i pro Švédy. Velké travnaté plochy byly pokryty dekami, na kterých skupinky lidí pořádaly piknik nebo hrály různé hry.

Většina z nás si výlet do Stockholmu spojuje zejména s návštěvami kostelů a katedrál. Za připomínku tedy určitě stojí i luteránská katedrála Storkyrkan, což v překladu znamená Velký kostel. Je to nejstarší církevní stavba vybudovaná ve Starém Městě v historickém centru Stockholmu, poblíž Stockholmského paláce. Je stará přes sedm set let a je v gotickém stylu. Tradicí je, že se v ní konají veškeré církevní obřady spojené s královskou rodinou.

Klasickým školním programem na poznávacím zájezdu jsou i návštěvy muzeí a ani náš výlet nebyl výjimkou. Prošli jsme se několikapatrovým Vasovým muzeem, kterému dominoval světový unikát válečné vlajkové lodi z 16. století. Vlastně to na nás působilo tak, že celé muzeum bylo vystavěno kolem ní.

Nejsilnější zážitek jsme si ale odnesli z oslav maturantů, které ve Stockholmu zrovna probíhaly. Ulicemi projížděli maturanti na korbách menších náklaďáků, oslavovali, křičeli, pouštěli hlasitou hudbu a přihlížející polévali pivem.

Měli jsme i nějaký volný čas, který jsme využili na rozchod v malých uličkách nacpaných obchůdky se suvenýry. Navečer jsme se vrátili do našeho penzionu.