Miloš Vojtěch

Miloš Vojtěch

Základní info

Náš milý profesor Vojtěch učí už 31. rokem. Kdo by to řekl, když vypadá tak mladě. Na našem gymnáziu je teprve čtvrtým rokem, ale již za tak krátkou dobu dokázal předat našim žákům četné znalosti. Pan profesor učil na Základní škole Jihomoravské náměstí ve Slatině, později na Moravském gymnáziu na Veveří ulici. Nejdelší část svého učitelského života však strávil na Střední škole pro tělesně postižené na Kociánce, kde byl 16 let. Což určitě podle jeho vlastních slov muselo zanechat následky na těle i na duši. Co se týká dalších nepodstatných informací, pan profesor vystudoval Pedagogickou fakultu Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) v Brně. Na předchozích školách vždy učil předměty jako u nás na gymnáziu, a to německý jazyk, český jazyk a občanskou výchovu.

Styl výuky


Hojně využívá pracovních listů a poslechových cvičení. Podle pracovních listů zkouší. Připravte se, že bude chtít i dva měsíce starý pracovní list, tudíž doporučuji do těch starších nebalit svačinu, budou ještě žádané. Rozhodně Vám nepřeji poslechové cvičení s názvem “Durch Europa auf dem Kamel” (přes Evropu na velbloudovi), který jsme probírali bezkonkurečně nejdelší dobu. (Podobnost s poslední otázkou v rozhovoru je čistě náhodná, poznámka autora). Pana profesora jsme zažili pouhý jeden rok, hned po výuce paní profesorky Bičanové. Umíte si představit ten šok. Disciplína je určitě nepostradatelná pro vybudování základů, ale hodiny s panem profesorem přinesly méně stresu. Pan profesor se za chyby nikdy nezlobí, neb jsme lidé omylní a z chyb se dá dobře poučit. Ale co nejméně je opakovat, prosím!

Rozhovor


Jak dlouho už učíte?

Od konce srpna 1988 do začátku března 2019, dohromady tedy 31 roků. A rád bych ještě chvilku vydržel.

Jak dlouho učíte na Gymnáziu Šlapanice?

V letošním školním roce teprve čtvrtým rokem, ve srovnání s některými svými zkušenějšími milými kolegy jsem pořád ještě jenom přerostlý elév.

Kde jste učil předtím?

První školou, na které jsem působil, byla Základní škola Jihomoravské náměstí v Brně-Slatině, kde jsem získal první učitelské kapky. Díky za ně. Byl jsem poprvé třídní, nádherné roky. Následovalo soukromé Moravské gymnázium na Veveří, taktéž v Brně, skvělá škola učitelského života. Předposlední školou před gymnáziem ve Šlapanicích byla Střední škola pro tělesně postižené na Kociánce, nejdéle, šestnáct roků. Tělesně postižení otevřou svět, o kterém my, šťastněji zdravější, někdy tušíme jen velmi málo. V dobrém i tom komplikovanějším.

Proč učíte zrovna němčinu?

Něčím se člověk živit musí, složenky nepočkají, mršky jedny. Navíc mě to celé, co se nazývá učení, práce s omladinou, opravdu baví. Tedy v drtivé většině, ale díky za prázdniny.

Čím byste nalákal žáky ke studiu němčiny?

Tím, že bych se je snažil něco naučit, a když nebudou moc odolávat, určitě budou něco umět, tudíž je velice rád pochválím, z čehož by mohli mít –někteří - radost, a když budou mít radost, tak se potom budou třeba méně otráveně učit, budou toho víc umět, mohu je opět pochválit a… A tak nějak dokola a do spirály. Když vyvinou smysluplnou aktivitu obě strany před a za katedrou, mohlo by to vyjít. Tedy doufám. Při sledování věku odchodu do důchodu jsem tak ve slabší půlce kariéry, budu na lákání nadále usilovně pracovat.

Proč učíte ve Šlapanicích? A jak se Vám tu učí?

Skvělá škola, žáci, učitelé, lidé spojení se školou. A chutná mi ve školní jídelně, doufám, že nejsem sám. Učí se mi tady moc dobře a učím tu velmi rád. Ale opět díky za víkendy.

Máte raději němčinu nebo češtinu?

Mám rád oba jazyky, při učení je to příjemná změna, navíc doplněná občanskou výchovou. Tři předměty přispívají k pestrosti, mozek si tak během dne přepne do jiného módu. Nefunguje to špatně. Zatím.

Jaké bylo učit Vašeho syna?

Vůbec jsem to tak nevnímal. Byl to prostě žák jako kterýkoli jiný, nebyl jsem na něho ani mírnější, ani přísnější. Prostě jeden ze třídy, kterou jsem se snažil něco naučit. Myslím, že pro něho to asi bylo složitější, pohled spolužáků se mohl lišit od mého.

Jaké je Vaše nejoblíbenější německé slovíčko?

Jestli mohu trošku více než jedno - Mittagspause (polední pauza), Sommerferien (letní prázdniny), Lohntag (výplatní den).

S jakým dopravním prostředkem byste nejraději procestoval Evropu?

Určitě autem s kolem na střeše. Ale už ne do Lipska, tam si kola půjčují a už nevracejí.