Čavol

Jméno tohoto nového populárního sportu se liší v každé zemi. V jeho domovině - České republice se nazývá čavol. Díky jeho popularitě se rozšířil daleko i do jiných zemí. Ve francouzštině se nazývá Chavoulle, něměcky se nazývá Pütschawolle, v ruštině, kde je jeho popularita vysoká obzvlášť mezi opilci, se nazývá чавол.


Čavol je velmi oblíbený moderní sport, který v sobě kombinuje hned několik dalších sportovních odvětví - gymnastiku, atletiku a turistiku. Vznikl v okolí Brna v 19. století a od té doby již propadlo kouzlu čavolu velké množství sportovců po celém světě.


Úkolem sportovců je postavit pyramidu z trojčlenného týmu. V týmu jsou dvě role - ružortsmann, který provádí sérii cviků (uzlování), vztyčený mezi stoličkáři. Stoličkáři musí být během toho neustále v pohybu. Celá choreografie má tři části - tempusy, během kterých si všichni vystřídají své role. Všichni jedinci tedy musí být ve výborné fyzické kondici a formě. Čavol se dělí na několik druhů, které se od sebe trochu liší.

Druhy čavolu

Klasický - Jedná se o základní druh čavolu, kdy je celý tým oděn ve sportovním oblečení. Stoličkáři se pohybují plynulou chůzí, po rovném terénu bez překážek a výmolů.


Tradiční - Je nejstarším druhem čavolu. Tým je oblečen v krojích nebo obleku. Jedná se o čavol pro slavnostní příležitosti.


Čtvrteční - Tento druh čavolu se smí provozovat pouze při slavnostních příležitostech, které se stanou ve čtvrtek. Pravidla hovoří jasně a jako jediné místo povolily zápraží kostela. Nejslavnějším místem čtvrtečního čavolu je šlapanický kostel. Ten je Mekkou čavolistů a morální zásadou správného čavolisty je jedenkrát uzlovací pouť do Šlapanic.


Extrémní - Čavol na velmi vysoké úrovni, na kterou ve zdraví postoupí pouze ti nejlepší z nejlepších. Sportovci téhle úrovně musí být v dobré běžecké kondici, aby mohli utíkat před případnými fanoušky z řad policie, kteří by mohli požadovat doklady totožnosti, aby se dozvěděli, kdo jsou ti nejlepší. Oblíbenými místy jsou: na trampolíně, na kladině, v neznámém terénu, v běhu, v dopravním prostředku.