ÚVOD

UBYTOVÁNÍ

PROGRAM

PAMÁTKY

FOTO

SCAVENGER HUNT

ANKETA

ZAVŘÍT

O SLOVINSKU

Slovinsko je stát ležící na pobřeží Středozemního moře, ale najdeme zde i dvou a půl tisícové vrcholky Alp a velké množství památek. Co přesně z těchto věcí vedlo větší část třídy k volbě této lokality již nelze říct, hlasování nad ostatními státy vyhrálo Slovinsko. A myslím, že jsme neprohloupili. Posuďte sami.

Republika Slovinsko je nástupnický stát bývalé Jugoslávie, který vznikl odtržením dne 2.10.1991. Je členem OSN, EU, Eurozóny, NATO, OBSE a mnoha dalších organizací. Sousedí s Itálií, Rakouskem, Maďarskem a Chorvatskem.

Území bylo postupně pod nadvládou Římanů, Francké říše, Napoleona a Habsburků. Slovinsko tvoří tři historické země, a těmi jsou Kraňsko, Korutany a Štýrsko. Po první světové válce vzniklo Království Srbů, Chorvatů a Slovinců - Jugoslávie. Za druhé světové války byla země obsazena německou armádou. Odboj podporovaný jak Sovětským svazem tak západními Spojenci vedl Josip Broz Tito. Po válce se Jugoslávie stala socialistickou zemí, avšak odmítala se podřídit Moskvě. Rozpad Jugoslávie neproběhl tak hladce jako rozpad Československa. Válka trvala celých deset let. Slovinsko vyhlásilo nezávislost jako první a po uplynutí tříměsíčního moratoria se stalo nezávislým státem.

Ve Slovinsku žijí necelé dva miliony obyvatel, z nichž více než čtyři pětiny tvoří Slovinci. Na zbytku se podílejí Srbové, Chorvaté, Bosňané, Maďaři a další.

Slovinsko bylo nejbohatší částí bývalé Jugoslávie. Průměrná mzda se zde pohybuje v přepočtu okolo 40 000 Kč. Pro srovnání, u nás se průměrná mzda pohybuje okolo 26 000 Kč.

Slovinci vynikají ve skocích na lyžích. Není se čemu divit, když mohou trénovat na druhém největším skokanském můstku světa.

Ve Slovinsku se vyrábí kupříkladu domácí spotřebiče Gorenje nebo známá značka lyží ELAN.

CZ
EN