Krakow

Krakov, druhé nejlidnatější město Polska, je jedním z nejstarších měst a perlou národního kulturního dědictví. Nachází se na jihu Polska na řece Visle v nejužším místě tzv. Krakovské brány, která spojuje střed Sandoměřskou kotlinu s Osvětimskou. Dle legendy je jméno města spojeno s knížetem Krakem a po dobu několika staletí bývalo hlavním městem a sídlem králů. Dnes je Krakov významným turistickým městem a nachází se zde přes 6 tisíc historických objektů.

Navštívené památky

Wavelský hrad

Na příkaz Kazimíra III. Velkého byl v gotickém stylu postaven hrad Wavel na Havelském návrší v Krakově. Ve 14. století byl přestavěn a v této podobě se uchoval až do požáru v roku 1499.

Wavelská katedrála

Wavelská katedrála je kostel opět postavený na Wavelském návrší v Krakově. Je to polské svaté a poutní místo, které se stalo velkou kulturní památkou Krakova. Katedrála má dlouhou historii a stala se místem korunovací polských králů. Mnozí z nich jsou tu také pochováni, stejně tak jako někteří svatí nebo významné osobnosti polského národa.

Tržnice Sukiennice

Tržnice se nachází na Hlavním náměstí v Krakově a zahrnuje polské sochařství a malířství. Hlavní budova této historické tržnice pochází z 14. století a od té doby byla mnohokrát přestavěna. Ve spodním patře této budovy se nachází různé kavárny a obchody se suvenýry. Galerie v prvním patře je pak věnována polskému umění.

Pomník Adama Mickiewicze

Pomník byl postaven ke stému výročí básníkova narození, tj. 18.6.1898. V srpnu 1940 byl pomník zničen, ale roku 1955 byl po rekonstrukci znovu odhalen.

Kostel sv. Petra a Pavla

Technická univerzita v Krakově

Univerzita byla vystavěna roku 1946 a od roku 2009 je rektorem Kazimierz Flaga. Univerzita má sedm fakult: fakulta architektury, fakulta chemická, fakulta elektroniky a informatiky, fakulta fyziky, matematiky a informatiky, fakulta technologie prostředí, fakulta stavební a fakulta mechaniky.